AKTUALITY

Plaveme prsa 2016

10.10.2016

 Členky spolku Onko Niké srdečně zvou na již tradiční akci Plaveme prsa. Každý rok je měsíc říjen celosvětově měsícem boje proti rakovině prsu, dokonce konkrétní Den boje proti rakovině prsu připadá právě na sobotu 15. října. V tento den si můžete přijít zaplavat do bazénu Městských lázní a podpořit tím jak členky Onko Niké, které rakovinu prsu překonaly , tak i stále přibývající další ženy, které se s touto nemocí potýkají. V tento den budete mít možnost v rámci plavecké štafety uplavat libovolný počet metrů, kilometrů či bazénů a přispějete k uskutečnění letošního motta: „Spolu překonáme kanál La Manche!“ V doprovodném programu poprvé v Krnově přivítáme juniorské akvabely z Olomouce, měly by vystoupit mezi 14. až 15. hodinou. Pro děti připravujeme hry a závody ve vodě i dětský koutek na suchu v prostorách bufetu. Plavcům i neplavcům nabídneme k zakoupení produkty firmy Born To Swim, která připravila krásné plavecké čepice, kvalitní lehké osušky ze speciálního vlákna a nepromokavé vaky na tyto potřeby. Vše s jedinečným designem loga Plaveme prsa z dílny herečky a výtvarnice Báry Srncové.

Pro všechny ženy bude připraven koutek prevence, kde se dozví informace o tomto onemocnění a mohou se naučit techniku samovyšetřování prsu. Těšíme se, že nás přijdete podpořit .

Tato akce se koná za podpory města Krnov, které poskytlo bezplatné využití bazénu. Děkujeme.

Za magickými Lucemburky

24.02.2016

 Za magickými Lucemburky jsme se vydaly v neděli 21. února do Opavy, kde už skoro končí výstava s tímto názvem. Opavský Dům umění a přilehlé prostory kostela Svatého Václava se staly dějištěm výstavy, která připomněla význam vlády Lucemburků v českých zemích. Ukázala, jak významný byl tento panovnický rod a kteří z jeho členů dosáhli největších úspěchů.  Šlo o jednu z nejvlivnějších královských dynastií naší historie.  Král a císař římský Karel IV.,  jeho čtyři ženy, bratr Václav IV. a další členové královské rodiny ožívali před našima očima na obrazech i ztvárněni v kameni. K vidění zde byly kopie nádherně barevných iluminací,  dřevěné modely impozantních středověkých staveb i různých tehdejších zbraní a dalších nástrojů. Vrcholem však byly vzácné repliky svatováclavské koruny a koruny Svaté říše římské, tzv. císařské koruny, zpracované mistrem šperkařem Jiřím Urbanem. To byla největší nádhera.  Tak oblažující a povznášející odpoledne si zasloužilo po dávce duchovna taky dávku něčeho obyčejně materiálního. A tak jsme si v kavárně Crämer pochutnaly na výborné kávě a zákuscích a spokojeně se vracely do Krnova. Účastnicemi tohoto malého zájezdu byly: Maruška Baránková, Jarka Čuláková, Zdeňka Běčáková a Jarka Novotná  

Vzpomínka na Vánoce 2015

14.02.2016

Ještě dnes po mnoha týdnech vzpomínáme na vánoční večírek, který se uskutečnil 12. prosince loňského roku. Pod titulem „ Máme rádi zvířata“ se sešel gepard s levhartem, zajíc s žabičkou, sova s kočičkou, kocour s ovčí babičkou a kolem všech pobíhal zatoulaný pes s klapatýma ušima. Bavila se zvířata i všichni ostatní, kteří se nedokázali vcítit do zvířecí postavy. Jako vždy bylo veselo, pohoštění dostačující a Vánoce přede dveřmi. Kdepak je jim dnes už konec?  

 

odkaz do fotogalerie

Čtvrtý ročník Plaveme prsa

14.10.2015

Čtvrtý ročník akce Plaveme prsa se opět vydařil

I v letošním roce platí, že měsíc říjen je zasvěcen boji proti rakovině prsu – a to celosvětově. Už tradičně souvisí s akcí Plaveme prsa, kterou vyhlašuje a zaštiťuje Aliance žen s rakovinou prsu.  Vždy druhou sobotu tohoto měsíce se otevírají brány a dveře bazénů na několika místech naší republiky, aby zde proběhla plavecká akce pro jednotlivé organizace i veřejnost. Jejím cílem je upozornit na nebezpečí onemocnění rakovinou prsu, možnosti prevence a nutnost sledovat svá prsa jak samovyšetřováním, tak i docházením na pravidelné kontroly u odborníků. Letos se plavalo ve dvaceti městech a jedním z nich byl i Krnov, kde akci organizoval spolek Onko Niké.  Bazén v Městských lázních byl otevřen všem zájemcům a sympatizantům od 13 hodin, připraven byl i doprovodný program. Děti měly možnost vyzkoušet si potápění při lovení předmětů ze dna bazénu, ty větší si doplnily návyk na skok šipkou. Během odpoledne proběhla i plavecká štafeta, které se zúčastnilo devět osob – tři družstva po třech osobách. Ačkoliv šlo o závod, vyhráli všichni a byli odměněni čokoládovými medailemi. V prostorách bufetu byl připraven dětský koutek, kde si malí plavci mohli odpočinout při malování, hraní pexesa či modelování z plastelíny. V těchto aktivitách jim pomáhaly studentky SPgŠ v Krnově, které se ochotně ujaly péče o plaváním unavené děti. Stejně jako v minulých letech zde byl připraven výukový model prsou, na kterém si přítomné ženy mohly vyzkoušet techniku samovyšetřování a kde se jim dostalo dalších informací o problematice onemocnění rakovinou prsu včetně tištěných materiálů.  Akce se zúčastnila také firma Avon, která se již mnoho let zapojuje do boje proti rakovině prsu. Na prezenční listině bylo podepsáno sedmdesát devět účastníků letošního ročníku. Není to ani nejvyšší, ale ani nejnižší počet za dobu existence této akce, věříme však, že všichni plavci s námi strávili pohodové a taky poučné odpoledne. Těšíme se na shledanou s nimi i v příštím roce.

Setkání v Krnově

28.09.2015

 Stalo se nepsaným pravidlem, že jedna z organizací žen s nádorovým onemocněním prsu v Moravskoslezském kraji pozve jednou za rok své ostatní kolegyně k sobě na návštěvu. Zajímavým faktem je, že právě na území Moravskosleztského kraje se nachází nejvíce organizací tohoto typu. Je jich celkem osm. Možná právě proto máme chuť se scházet a sdílet s ostatními co nejvíce nových informací, zkušeností a také nacházet nová přátelství. V letošním roce se role hostitele ujala krnovská organizace Onko Niké. Již dlouho předem připravovaná akce s názvem Spolu nám to jde lépe se uskutečnila 17. září ; 2015 a zúčastnilo se jí padesát žen. My organizátorky jsme byly spokojené. A jak vyplývá z níže uvedeného pochvaného článku. který na svých stránkách uveřejnila Aliance žen s rakovinou prsu Praha, byla těch spokojených většina. Proto rády zveřejňujeme text, který nás pohladil na duši a dal nám sílu do další práce.

Spolu nám to jde lépe - setkání členek PO v Krnově

17. září 2015 proběhlo na pozvání Onko Niké Krnov celokrajské setkání členek pacientských organizací žen s rakovinou prsu. Tomuto setkání moravskoslezských žen v Krnově, na které byla pozvána i Aliance žen s rakovinou prsu, nahrávalo nádherné letní počasí a výborně zorganizovaný celodenní program.

Během dne jsme měly možnost poznat město s osmisetletou historií zasazenou v úchvatné jesenické přírodě. Celý den byl nabitý aktivitami, kdy se vystřídaly vědomostní soutěže o městě Krnov, sportovní soutěže spojené  s výstupem na nejvyšší místo Cvilín s krásnou vyhlídkou  a odpolední kulturní program v kostele sv. Ducha. Tam jsme si vyslechly varhanní koncert a na na závěr vystoupil místní ženský pěvecký sbor spolu s Jarmilou Novotnou, který v úvodu několikahlasně a moc krásně zazpíval hymnu Aliance žen.
Děkujeme všem ženám z Krnova, které celou akci zorganizovaly, zajistily, osobně pro nás připravily vynikající občerstvení, dárečky a nakonec ještě zazpívaly. Asi čyřicet žen prožilo krásný společný den - vždyť  "Spolu nám to jde lépe".

odkaz do fotogalerie

Plaveme prsa 2015

22.09.2015

 ONKO NIKÉ zve do bazénu

V sobotu 10. října od 13 do 17 hodin opět PLAVEME PRSA v bazénu Městských lázní. Pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu Praha a v rámci kampaně vyhlášené mezinárodní koalicí Europa Donna tak podpoříme měsíc říjen, který je zasvěcen boji proti rakovině prsu na celém světě. 

Zveme krnovskou veřejnost k účasti na našem plaveckém odpoledni. Kromě samotného plavání nabízíme i hry a soutěže pro děti a závody plaveckých družstev vytvořených rodinami či přáteli. 

V prostorách bufetu budete mít možnost vyzkoušet si správnou techniku samovyšetřování prsu na silikonovém modelu prsou a získat informace o prevenci rakoviny prsu. 

Členky krnovského sdružení Onko Niké se těší na účast krnovské veřejnosti. 

  Květinový den 2015

  20.05.2015

   V Krnově sluníčko, ale studený vítr od Pradědu.

  Mimořádně krásné dva dny 13. a 14. května se hodně podílely na úspěšném prodeji kytiček měsíčku lékařského v tomto roce.  A možnost doprodeje i v dalším dni přispěla  ke spokojenosti těch, kteří si nestihli koupit svou již tradiční kytičku ve prospěch onkologických pacientů. Bohužel oba tyto slunečné dny  se pro nás zatáhly trochou mraků v podobě malé epidemie viróz v řadách našich členek. Přesto jsme nastoupily zároveň s dobrovolníky ze středních škol nejen v Krnově, ale i v dalších městech našeho regionu a výsledkem je spokojenost s letošním výtěžkem. Ale stále je co zlepšovat, takže pro příští rok již máme určenou malou změnu v naší prodejní strategii. Pokud jde o „den navíc“ – rozhodně se osvědčil. I druhý den ráno a celé dopoledne si k našemu stánku přicházeli opozdilci, kteří by málem o tu svou kytičku letos přišli. 

  Vánoční večírek

  07.01.2015

   Z pohádky do pohádky

   Tak zněl námět našeho předvánočního setkání. A jako v pohádce jsme se ocitaly každou chvíli, hned vešla Marfuška z Mrazíka, za ní hopkala rozverná Pipi Dlouhá punčocha. Poté se objevila krásná princezna Lada se svým vystrojeným dvorním šaškem po boku.  Dvě Karkulky si mezi sebou přiváděly senzačního Ferdu Mravence v úžasném kostýmu a s tykadlovou rádiovkou na hlavě. Strach naháněl pan řezník Krkovička se sekáčkem v ruce, takže ho hlídal červenonohý čertík. Tento pitoreskní průvod uzavírala zlá a hnusná čarodějnice, pokrytá starými pavučinami, ve kterých  se pavouci  jen hemžili.  A jako v pohádce se odevšad ozýval smích, přiťukávání skleniček a poklony i přání všeho nejlepšího do toho dalšího roku. Prostě jedna báseň – vlastně pohádka.

  Oslavy 15.výročí ONKO-NIKÉ

  12.11.2014

   Třešinka na dortu našich patnáctých narozenin 

  Tou třešinkou byl míněn, v článku uveřejněném v Krnovských listech, benefiční koncert Onko Niké I HUDBA UZDRAVUJE. Ten se uskutečnil se 9. listopadu v nedělním odpoledni v prostorách Koncertní síně Sv. Ducha.

  Na programu koncertu se podílelo několik těles – menších i větších i několik jednotlivců.  Zahájen byl mocným zvukem varhan, na které zahrál student Střední umělecké varhanářské školy Filip Habart.  Poté předsedkyně sdružení Jarmila Novotná přivítala všechny přítomné a představila hosty – paní Mgr. Alenu Krušinovou, starostku města Krnova, MUDr. Jiřího Šupíka, klinického onkologa a MUDr. Jiřího Sedláčka, zakladatele tohoto sdružení. Zároveň předsedkyně poděkovala všem přítomným i nepřítomným sponzorům, kteří svými dary a podporou umožňují Onko Niké plnit jeho cíle při pomoci pacientkám se zhoubným onemocněním prsu a také při prosazování zásad prevence této nemoci. Vystoupení starostky Mgr. Aleny Krušinové i MUDr. Jiřího Šupíka směřovala k ocenění dlouholeté práce tohoto sdružení, zejména v oblasti prevence rakoviny prsu.  

  Poté už se začali střídat účinkující a krásným prostorem koncertní síně se nesly tóny hudby.  Líbezné a něžné melodie přednesené klarinetovým kvartetem Čtyřflet ze ZUŠ v Krnově byly vystřídány překrásným hlasem sólistky Romany Kročilové. Ta upoutala publikum přednesem dvou nesmrtelných melodií. Stejně jako píseň Smile Charlieho Chaplina, tak i další evergreen What a wonderful world, spojovaný se jménem legendárního zpěváka a muzikanta  Louise Armstronga, byly přijaty velkým potleskem. Poté přišlo překvapení pro publikum i pro samotné členky Onko Niké. Pěvecké sbory Staccato a Legato spolu s Romanou Kročilovou zazpívaly píseň Je  krásné znovu se zrodit, která se stala hymnou žen s rakovinou prsu. Poprvé byla zazpívána letos v květnu při setkání organizací z celé republiky v rámci projektu Dokážeš to taky v Praze. Mnoho našich kolegyň z Onko Niké ji ještě neslyšelo a všechny byly překvapeny jejím provedením. Většina z nich byla dojata textem i melodií a nejen ony, o svém dojetí později vyprávěly i členky sboru a věříme, že i publikum bylo okouzleno.

  Oba sbory pokračovaly ve svém vystoupení – zaznělo několik lidových písní s doprovodem klavíru i houslí, tři písně Jaroslava Ježka Šaty dělaj´člověka, Klobouk ve křoví a Ezop a brabenec přinesly oživení v sále a závěrečná lidovka Tancuj, tancuj, vykrúcaj končila za velkého pískotu, juchání a potlesku.  Jako by se v tu chvíli naplnil název našeho koncertu – I HUDBA UZDRAVUJE.

  Hymnu žen s rakovinou prsu si můžete poslechnout zde:

  https://www.youtube.com/watch?v=4o83sEvRVuI&feature=youtu.be

   

  Benefiční koncert k 15.výročí založení ONKO-NIKÉ

  03.11.2014

   

  Jak jsme plavali

  20.10.2014

   Plavali s námi staří, mladí i ti nejmladší

  Krásný den se v Krnově vyloupl už brzy ráno. A tak to taky zůstalo po celý den. Slunce přitápělo velkými prosklenými stěnami krnovského bazénu, kde už i tak bylo velmi příjemné teplo. Poprvé v historii akce Plaveme prsa jsme se rozhodli pozvat plavce až na odpolední hodiny. A ukázalo se to jako dobrý počin. Hned po zahájení se bazén zaplnil zejména rodiči s dětmi a to i těmi nejmenšími. Byl slyšet jejich smích a štěbetání, když je pod dohledem naší zkušené instruktorky maminky učily nebát se vody. Smích se ozýval taky o něco později při zkoušení vodního aerobiku. Chvíli trvalo, než si plavkyně a plavci ještě na suchu připevnili postroje, nutné k tomuto cvičení. Po vstupu do vody nás pásy příjemně nadnášely, ale povely instruktorky náš donutily k velmi nezvyklému pohybu jako běhání či poskakování a to se ukázalo jako velmi náročné. Přesto se vodní aerobik všem líbil a shodli jsme se na tom, že jde o cvičení určitě velmi účinné.. Tato výuka se opakovala během odpoledne ještě jednou a opět byl velký zájem z řad přítomných. Již tradičně se předvedli mladí vodní záchranáři se svými zajímavými kousky nad i pod vodou. V programu byla zmíněna i plavecká soutěž rodinných družstev, bohužel se nesešel potřebný počet účastníků. Přesto byl bazén stále plný vodychtivých plavců. Pro menší děti jsme měli připraven dětský koutek, který nabízel kreslení, modelování i soutěž ve foukání bublin z bublifuků. Už tradičně zde Onko Niké prezentovalo svou činnost včetně edukace samovyšetřování prsů. Většina mladých žen, které o tuto problematiku projevily zájem, se s pojmem samovyšetřování a jeho prováděním setkala poprvé. Domů si odnášely naše letáky s návodem k provádění této techniky a mnoho dalších rad. Kolegiálně s námi se tohoto odpoledne zúčastnily i zástupkyně Avonu se svým stánkem. Zde nabízely produkty vyráběné pro kampaň boje proti rakovině prsu. Odpoledne bylo velmi vydařené, letošní plavání bylo zatím nejzajímavější a také mělo nejvyšší účast. Plavalo stopatnáct „plavců“ včetně těch nejmenších. 

  Plaveme prsa 2014

  05.10.2014

   PLAVEME PRSA – PŘIJĎTE SI TAKY ZAPLAVAT

   

  Bazén Městských lázní v Krnově bude v sobotu 11. října odpoledne od 13 do 17 hodin patřit nám, členkám sdružení Onko Niké a našim příznivcům i krnovské veřejnosti.

  Uskuteční se zde 4. ročník sportovně osvětové akce PLAVEME PRSA připomínající Den pro zdravá prsa a také měsíc říjen, který je celosvětově měsícem boje proti rakovině prsu..

  Celorepublikovou akci Plaveme prsa organizuje již čtvrtým rokem Aliance žen s rakovinou prsu a ve stejný den jako v Krnově se uskuteční v mnoha dalších městech. Kromě bohatého programu pro děti i dospělé budou mít přítomni možnost získat informace o prevenci rakoviny prsu, vyzkoušet si techniku samovyšetřování na edukačním modelu prsou a seznámit se s činností sdružení Onko Niké.

  Akci Plaveme prsa v Krnově podpořilo i Město Krnov formou bezplatného pronájmu bazénu.

  VSTUP VOLNÝ!

  Beseda s Irenou Fuchsovou

  23.06.2014

  Odpoledne s Irenou Fuchsovou

   

  Říká se, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Platí to ve smyslu, že každý další vstup je horší. To se ovšem nestalo při středeční besedě se spisovatelkou Irenou Fuchsovou.

  Poprvé jsme se s ní setkaly před pěti lety, kdy naše Onko Niké slavilo 10. výročí. Tehdy to bylo setkání se ženou, kterou jsme znaly pouze z jejich knížek. Ale už z jejich názvů jsme tušily, že jde o spřízněnou duši, vždyť valná většina z nich začíná „Když žena …..“ . Co všechno se ženám stává, s čím bojují, co je trápí i těší, to vše lze najít v těchto knihách. A osobní setkání s Irenou nám správnost naší volby potvrdilo. Vlastně nás vůbec nepřekvapila její bezprostřednost a otevřenost, humor, názory, skvěle reprodukované zážitky z jejího dalšího zaměstnání – nápověda v pověstném pražském Činoherním klubu. A zvláštní kapitola – pan Fuchs, kterého jsme si všechny oblíbily. Tehdy před pěti lety jsme si slíbily, že se určitě ještě sejdeme. A kdy by k tomu byla vhodnější doba, než právě v roce našeho dalšího výročí. Takže ve středu 18. června tohoto roku jsme měly možnost strávit s Irenou opět skvělé odpoledne, které se protáhlo až do časného večera. Se zájmem jsme si poslechly vyprávění o vzniku jejího posledního autobiografického  románu „Když světlo projde špínou, zůstane čisté“. Samozřejmě klípky z divadla vyvolaly velký zájem a povídání o panu Fuchsovi jsme si přímo vyžádaly. Ta řeka dotazů a odpovědí byla ještě lepší  a delší než minule. Její tok byl dlouhý téměř tři hodiny. Ve většině z přítomných přetrvávala skvělá atmosféra a duch tohoto odpoledne až do druhého dne. Jak napsala knihovnice Naďa: „ bylo to skvělé odpoledne a stálo za to.“ Že bychom se sešly ještě někdy příště? 

  odkaz do fotogalerie

  Povídání se spisovatelkou

  08.06.2014

  První připomenutí našeho 15. výročí

   

  V letošním roce oslavuje Onko Niké patnácté výročí své existence. K této příležitosti připravuje několik akcí. První z nich je beseda se spisovatelkou Irenou Fuchsovou. S touto skvělou spisovatelkou, fejetonistkou, blogerkou a také divadelní nápovědou pražského Činoherního klubu jsme se setkaly již před pěti lety. A tehdy jsme si slíbily, že se ještě někdy určitě musíme sejít. Toto setkání se uskuteční ve středu 18. června 2014 od 16 hodin ve studovně krnovské Městské knihovny, která nám s touto akcí pomáhá.  Srdečně vás zveme a těšíme se na vás.

  Dokážeš to taky 2014

  01.06.2014

   Dokázaly jsme to opět – jako každoročně!

  Dokážeš to taky! Tuhle výzvu slyšíme každý rok, protože každým rokem je obecně prospěšnou společností - Aliancí žen s rakovinou prsu, Praha - pořádán tento motivační projekt. Jeho význam je v překonávání pocitu žen po prodělaném nádorovém onemocnění prsu, že jsou méně schopné, hlavně fyzicky, než ženy zdravé. Během těch mnoha let, kdy s Aliancí spolupracujeme jsme vyzkoušely cyklistiku – Kolem s kolem, plavání – Plaveme prsa, turistiku – výstup na Praděd. Taky jsme spaly v absolutní tmě ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, v minulém roce létaly lehkými letadly i v horkovzdušném balonu nad Karlštejnem.

  V letošním roce měla tato akce motto: Chce to dobrý úder! Ne že bychom snad boxovaly, šlo o úder do golfového míčku. Vlastně do minigolfového míčku. První etapa proběhla v jednotlivých organizacích po celé republice. Onko Niké vytvořilo družstvo o 9 ženách, které si zajely zahrát na minigolfové hřiště do Otic u Opavy. Z této soutěže vzešly dvě hráčky, které se ve dnech 23. až 25. května zúčastnily finále v Praze. Zde se o vítězství snažilo dvaapadesát zástupkyň dalších organizací stejného zaměření. Soutěž probíhala v O2 Aréně, na skvěle vybaveném a udržovaném minigolfovém hřišti. Kromě této sportovní části se v prostorách okolo sportoviště odehrávalo mnoho dalších aktivit. Naše klání navštívila psycholožka a spisovatelka Doc.PhDr. Laura Janáčková, která nám představila svou novou knihu Život je boj, určenou onkologickým pacientům a jejich blízkým. Cvičilo se tai-či, prostorem zněly bubny skupiny bubeníků, zpívalo se. Celou akci moderoval známý herec Petr Rajchert. Největším překvapením pro všechny byla nově složená Hymna. Pro pacientky s rakovinou prsu ji pod názvem Znovu se zrodit, složil právě Petr Rajchert. Závěrečné chvíle, kdy jsme všechny i s hostující skupinou Yellow Sisters zpívali tuto velmi emotivní píseň, byly plné štěstí i slz.

  Sportovní soutěž měla své tři vítěze, bohužel naše děvčata mezi nimi nebyla, ale všichni známe rčení, že není nutno zvítězit ale zúčastnit se.

  Velké díky patří Alianci i za další skvělý program: prohlídka Prahy se skvělou průvodkyní a plavba lodí po Vltavě s výbornou večeří hned první den pobytu. Ředitelce Evě Knappové a všem jejím spolupracovnicím děkujeme za krásné tři dny v Praze.

   odkaz do fotogalerie

   Květinový den

   21.05.2014

    I letos jsme se snažily – počasí si na nás nepřišlo!

   Počasí ve středu 14. května nás opravdu nepřekvapilo. Už od neděle meteorologové předpovídali déšť, vítr až vichřici, vodu ze všech stran až povodně. A chladno. Tak trochu jsme doufaly, že se předpovědi nenaplní. Opravdu to nešlo až do krajnosti. Povodeň u nás v Krnově nebyla. Ale větry jsou zde tradičně silné, byly ještě pořádně studené – pochopitelně severní a ty jsou kruté. Rozhodující devátá hodina přizvala ještě déšť, sice drobný, ale vytrvalý. Přes rameno brašnu, v jedné ruce kytičky v druhé deštník – nebylo to jednoduché. Odpadávaly nám pouzdra z plných mocí i kytičky připevněné na nepromokavých bundách. Přesto jsme vytrvale obcházely centrum města. Ostatní prodejci z řad studentů a studentek krnovských škol se taky snažily ze všech sil splnit své povinnosti. Mírný zlom v nepříznivém počasí se objevil po poledni – ustal déšť a mrholení. Nakonec jsme zjistily, že nám, které jsme pobíhaly a prodávaly v ulicích bylo tepleji, než našim kolegyním ve stánku, kde si pohybu příliš neužily. V pozdním odpoledni se dokonce začaly objevovat i slabé sluneční paprsky . A protože příští den ve čtvrtek se počasí změnilo ještě více k horšímu, byly jsme vlastně šťastné a spokojené, že letošní Český den proti rakovině jsme docela ustály. Díky skvělé spolupráci s krnovskou poštou, za kterou moc děkujeme, jsme během dvou odpolední měly spočítaný celý výtěžek našeho snažení a i když výsledek byl o něco nižší než vloni, jsme spokojené. Všichni víme, že slunečné a vlídné počasí kladně ovlivňuje i výsledný finanční efekt. Takové bylo v loňském roce. Snad se bude opakovat v roce příštím.

   Květinový den

   06.05.2014

   Jako každoročně, i letos se naše sdružení zapojí do prodeje kytiček ve středu 14.května 2014 

   Onko Niké opět využije možnosti prodeje ve stánku, který bude umístěn v centru, naproti Bauerově kavárně. V Krnově budou celý den  kytičky prodávat členky naší organizace. V ulicích Krnova zajistí prodej studenti místních středních škol - SPgŠ a SZŠ, Gymnázium, Střední škola automobilní a podnikatelská, Střední škola dopravy a CR a členové organizace Junák. Prodej by měl probíhat od 9,00 do 17,00 hodin.  Kytičky budou nabízeny taky v Bruntále prostřednictvím studentů Všeobecného gymnázia  a SOŠ Bruntál, ve Vrbně pod Pradědem – zde prodej zajistí Sportovní gymnázium, studenti SŠ zemědělství a služeb budou prodávat v Městě Albrechticích a studenti SŠ Praktik v Horním Benešově. Prodej se uskuteční i v obcích Úvalno, Lichnov, Brantice, Krasov a Jindřichov ve Slezsku

    Cyklovýlet do Linhartov

    30.09.2013

     Myslím, že se dá říct, že Krnov je město cyklistů. Takže je naprosto normální, že pokud uvažujeme o výletech, plánujeme trasu pro kola. A protože směrem na Město Albrechtice byla nedávno dodělána cyklostezka a v sobotu na sv. Václava se počasí na výlet stoprocentně hodilo, vydali jsme se do Linhartov. Naše cyklodružstvo se skládalo ze tří žen – Zdenka Běčáková, Dáša Baďurová a já – a dvou osmiletých dětí, Tomíka a Agátky. Jízda mezi lány kukuřice i kolem fotbalového hřiště, kde se právě odehrával litý boj dvou mužstev, nám přinesla mnohá potěšení. Vzpomínky na voňavý popcorn i pohled na „chlapy v akci“ v nás vyvolá ;valy různé pocity. A to nebyl potěšení konec. Po chvíli jsme se ocitly před zahrádkou, kde na nás za plotem čekalo malé stádo koziček. Čekaly, co jim dobrého nabídneme, tentokrát to bylo pouze padané jablko, ale příště se už na hoštění těchto milých zvířat připravíme. Ohromný dojem na nás udělal jejich ochránce, kozel Štěpán. Ušlechtilý profil a pěstěný vous nás přivedl k jeho přejmenování na kozlího knížete Štěpána. Naše jízda pokračovala směrem na Linhartovy. Svou počínající únavu jsme spláchly kafíčkem v hospůdce U kominíčka. Kdo by odolal tomu, přivolat si trochu štěstí podržením knoflíku.  Hospůdka nás nezklamala, obsluha příjemná a káva dobrá a tak se nám na zpáteční cestě dobře šlapalo. Vypadá to, že si z cykloturistiky uděláme tradiční aktivitu. V příštím roce naplánujeme více tras, které si projedeme. Ale už teď je jisté, že ke krásnému Štěpánovi a jeho kozičkám se budeme vracet.

    Za celé družstvo – Jarmila Čuláková

    Plaveme prsa v Krnově

    26.09.2013

     Přijďte si zaplavat

    v sobotu 12. října 2013 do bazénu Městských lázní v Krnově od 9.00 do 13.00 hodin

    spolu s členkami sdružení ONKO NIKÉ Krnov. Podpoříte tak celosvětový měsíc boje proti rakovině prsu a vyjádříte svou účastí solidaritu s ženami, které bojují s touto nemocí.Letošní plavecká štafeta uzavírá krnovský projekt Dny zdraví. Máme pro vás připraven doprovodný program i informace o možnostech prevence tohoto onemocnění. V tento den spolu s námi plavou členky dalších dvaceti organizací v celé republice a jejich přátelé a sympatizanti. Vstup volný!

    TĚŠÍME SE NA VÁS

     

     Seminář k transformaci občanských sdružení na spolky

     03.02.2013

      

     Seminář k transformaci občanských sdružení na spolky
     Zprávy o změnách postavení občanských sdružení v souvislosti s nabytím účinnosti nového občanského zákoníku od 1. 1. 2014 budily hrůzu snad ve všech členech vedení těchto organizací. Nikdo nevěděl jaké změny nový zákoník přinese, co bude nutno realizovat, aby sdružení mohla dále fungovat. Proto jsme všichni, kdo vedeme tyto organizace,  uvítali aktivitu Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s., Praha, která uspořádala seminář právě na toto téma.
     A tak se v pondělí 28. ledna sešlo v budově Seminárního centra v Ostravě čtrnáct zástupkyň klubů a sdružení, zaměřených na ženy s nádorovým onemocnění prsu. Šlo o organizace pracující v regionu Moravskoslezského kraje.
     Čekal nás seminář s názvem „Nový občanský zákoník ovlivní postavení občanských sdružení“. Přednášející JUDr. Lenka Deverová, odbornice na neziskový sektor, nám podala spoustu zajímavých a fundovaných informací a rad o změnách, které nás čekají. Navíc nám přislíbila další pomoc při tvorbě nových dokumentů a závěrečnou konzultaci a posouzení našich kroků potřebných k provedení transformace OS na jiné právní formy.
     Díky jejímu velmi srozumitelnému výkladu a objasnění postupů, které bude nutno provést, jsme se rozcházely bez velkých obav z další práce na přeměně sdružení na spolek.
     Celé akce se zúčastnila i ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu Eva Knappová. Ta využila přestávku v jednání a podala přítomným informace o plánovaných akcích Aliance pro tento rok.  

      Trička nejen pro ženy po ablaci prsu

      02.02.2013

      Na našich webových stránkách v sekci ODKAZY najdete také odkaz na firmu Miria, která vytváří pro vás oděvy, které jsou ušity z velmi kvalitních materiálů. Většinou se jedná o bavlněný úplet s elastanem. Modely jsou módní a funkční. Trička jsou určena speciálně pro ženy po ablaci prsu, ale sluší i zdravým ženám, které je používají, když chtějí trávit volný čas bez omezující podrpsenky.Podívejte se SEM 

       Aliance a Onko-Niké v pořadu Události České televize

       14.12.2012

       Ve dnech 9.- 10. listopadu 2012 pořádala Aliance žen s rakovinou prsu výroční konferenci pacientských organizací, letos na téma „Deset let spolu“. Konference proběhne v prostorách Benediktýnského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích, Vyšehradská 49, Praha

       Česká televize inspirována výroční konferencí věnovala problematice rakoviny prsu "pohled Událostí". Podívejte se ZDE

        Plavali jsme i letos

        14.10.2012

         

        Prsa jsme plavali i letos…….
         
        Letošní plavání v Krnově proběhlo ve znamení slunce, tepla a hřejivých úsměvů. Venku krásně svítilo sluníčko a přitápělo svým žárem i v hale bazénu, kde je celá jedna stěna prosklená. Vnitřní teplota v bazénu za přispění tohoto mohutného zářiče dosahovala určitě přes 30 stupňů. Takže i ten, kdo původně snad plavat nemínil, byl po krátkém čase přímo přitahován hladinou bazénu. Sešlo se nás na této akci třiaosmdesát. Ač je to číslo o něco menší než v loňském roce, jsme spokojeni. Loni za nás plaval i oddíl sportovních plavců a jeho členové letos bohužel byli o víkendu na soustředění v Novém Jičíně. Takže veřejnosti přišlo určitě více než tomu bylo loni. Složení plavců bylo velmi pestré – ženy, muži, batolata i puberťáci. Přišlo hodně těch, kteří plavali už minule a přišli i noví účastníci. Místo naší loňské plavecké hvězdy Hanky Křemenové se dostavili její rodiče, se kterými jsme se moc rádi seznámili. V rámci doprovodného programu vystoupili opět mladí záchranáři z SVČ Méďa, kteří pobavili publikum zajímavými kousky nad i pod vodou. Ani nám se nevyhnula nemocnost, kromě několika členek se omluvila i cvičitelka, se kterou jsme si měli vyzkoušet cvičení ve vodě, pro nemoc se omluvila také paní starostka. Příjemně nás překvapila účast primáře onkologie MUDr. Jiřího Šupíka, který s námi letos plaval poprvé.
        V prostorách bufetu Městských lázní jsme měli stánek s našimi prospekty a modelem prsou a poskytovali jsme zde informace o významu prevence a samovyšetřování. Přidaly se k nám zástupkyně krnovské pobočky AVONU, které zde vystavovaly kosmetiku a prodávaly své růžové produkty, jako trička, diáře, náramky a další. Naše členky a nejen ony, měly možnost prohlédnout si novinku ve cvičebních strojích, jde o tzv. kranking. Tento nový tréninkový program slouží nejen zdravé populaci, ale údajně hodí i pro lidi fyzicky limitované, stejně jako populace trpící osteoartritidou, nebo ženy rehabilitující po rakovině prsu. Protože jsme si vybrali dopolední termín, od deseti do třinácti hodin, začal počet plavajících kolem poledne řidnout a před jednou hodinou opustila bazén poslední plavkyně. Konstatujeme, že akce se vydařila a už přemýšlíme o tom že přístí rok budeme prsa plavat zase.

        odkaz do fotogalerie

        Plaveme prsa

        03.10.2012

         

        Plaveme prsa – pojďte plavat s námi!
         
        V loňském roce se poprvé Česká republika prostřednictvím Aliance žen s rakovinou prsu připojila ke kampani evropské koalice EUROPA DONNA s názvem Dělej správná rozhodnutí pro svá zdravá prsa .  K akci Plaveme prsa se připojilo třináct organizací žen po prodělaném onemocnění prsu a v sobotu 15. října 2011, který je každoročně celosvětovým dnem zdravých prsou, plavala se štafeta ve třinácti městech. Bylo mezi nimi i naše sdružení Onko Niké.
        I letos se připojujeme k organizacím, které budou Plavat prsa. V Krnově, stejně jako v ostatních městech, kde se budou ¨plavecké štafety také konat,  se tato akce uskuteční v neděli 14. října 2012 od 10.00 do 13.00 hodin. Plavat s námi může každý, kdo přijde – vstup do bazénu v krnovských Městských lázních bude zdarma.
        Nejedná se o závod na čas, spíše o účast veřejnosti a počet měst, kde štafety současně v jeden den probíhají. A protože nejde o výkon, účastníci mohou uplavat libovolný počet metrů a pokud budou mít čas a náladu, také si také zaplavat v části bazénu, která nebude vyčleněna pro štafetu. Kromě toho budou mít možnost získat informace o prevenci nádorového onemocnění prsu. Jako vždy budeme mít na místě model prsou, na němž ukážeme, jak na samovyšetření, a zájemcům poskytneme informace o činnosti našeho sdružení. Smyslem této akce je upozornit na dobrou prognózu v případě včasné léčby, na možnosti kvalitního života vyléčených žen a na význam podpory v průběhu léčby i po ní.

        SRDEČNĚ ZVOU ČLENKY ONKO NIKÉ

         Seminář průlomová bolest – 20. 9. 2012

         20.09.2012

          

         Aliance žen s rakovinou prsu Praha zahájila sérii seminářů na téma Průlomová bolest u onkologických pacientů, kterou pořádá ve spolupráci se společností Richter Gedeon. V Krnově se tento seminář konal 20. září 2012 v prostorách SVČ Méďa. Organizačně byl zajišťován sdružením Onko Niké a hlavními posluchači byly hlavně členky tohoto sdružení – pacientky po onemocněním rakovinou prsu. Přesto se podařilo získat i poslouchače z řad veřejnosti, speciálními hosty byly studentky Střední zdravotnické školy v Krnově a jejich profesorky. Celkem se sešlo 64 návštěvníků. Problematiku průlomové bolesti, její průběh a diagnostiku i možnosti léčby vysvětlila posluchačkám MUDr. Marie Vaňková, onkoložka z Komplexního onkologického centra v Novém Jičíně a MUDr. Šárka Harabišová, algezioložka z Městské nemocnice v Ostravě. Zajímavý seminář vyvolal ze strany posluchaček mnoho dotazů, které byly k jejich spokojenosti zodpovězeny.
          

         odkaz do fotogalerie

         Nový mammograf v krnovské nemocnici

         19.09.2012

          

         V pondělí 17. září 2012 byl v krnovské nemocnici uveden do provozu nový digitální mammografický přístroj INSPIRATION. Slavnostního zahájení provozu se zúčastnili zástupci dodavatelské firmy Siemens, Moravskoslezského kraje, lékaři a zdravotní personál i zástupci médií. Onko Niké, které taky obdrželo pozvánku, zastupovaly na tomto aktu za výbor Jarmila Novotná a Ing. Ljuba Klementová.
         Krásný, novotou zářící béžovo-růžový mammograf se nachází ve stávajících prostorách rentgenologického oddělení. K jeho zakoupení došlo díly významné podpoře Moravskoslezského kraje (projekt spolufinancován ze strukturálních fondů EU). Podle vyjádření ředitele MUDr. Václavce bude snahou nemocnice získat možnost provádět i mammární screening .Novinkou při provozu nového přístroje je nutnost objednání na určitou hodinu, čímž bude zajištěn rychlejší průběh vyšetření, než tomu bylo doposud. 

          Seminář „Průlomová bolest u onkologických pacientů“

          18.09.2012

           

          Ve čtvrtek 20. září 2012 se uskuteční seminář určený především onkologicky nemocným pacientům věnovaný problematice bolesti, její diagnostiky, léčby a dalším aspektům se zaměřením na průlomovou bolest. Seminář je projektem Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s, Praha ve spolupráci se společností Richter Gedeon PLc. Přednášejícími budou renomované odborné lékařky - MUDr. Marie Vaňková, onkoložka z Komplexního onkologického centra v Novém  Jičíně a MUDr. Šárka Harabišová, algezioložka z Městské nemocnice v Ostravě.
          Seminář se bude konat ve Středisku volného času Méďa v Krnově, Dobrovského ul. 1 (pod Cvilínem) od 14,00 hodin.
          Organizačně zajišťuje tento seminář krnovské sdružení Onko Niké. V případě dotazů kontaktujte: Jarmila Novotná, tel. 775 726 930